Nobilia i sztuka – spotkanie estetyki z dźwiękiem
Są marki, które wyróżnia poczucie estetyki i wrażliwość na sztukę. Nobilia, tworząc wyjątkowe kompozycje podarunkowe, od lat czerpie inspiracje z kultury i designu. Dlatego tak naturalnie wpisuje się w wydarzenia artystyczne, które celebrują kunszt i emocje.
W marcu mieliśmy okazję wesprzeć dwa niezwykłe koncerty – każdy inny, ale oba wyjątkowe. Pierwszy z nich, Królewski Koncert w Dniu Kobiet, rozbrzmiał w historycznych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, a organizatorem wydarzenia był Mazowiecki Teatr Muzyczny.
Drugie wydarzenie, „Concert in the Sky”, zorganizowała Julian Cochran Foundation – na 32. piętrze Warsaw Trade Tower. Były to więc dwa muzyczne światy, dwie niezwykłe przestrzenie oraz jedna idea: piękno, które inspiruje do tworzenia niezapomnianych prezentów.
Dzień Kobiet po królewsku – koncert na zamku
Są miejsca, które nie potrzebują dodatkowego światła, bo same emanują refleksami historii, detali architektonicznych oraz wspomnień. Sala Balowa Zamku Królewskiego w Warszawie jest właśnie takim miejscem. Ściany, zdobione są delikatnymi złoceniami, wnętrze zachwyca też rzeźbami, sztukaterią oraz kryształowymi żyrandolami, a sufit sprawia, że każdy, kto przekracza próg sali, podnosi głowę do góry. Obraz na suficie przedstawia alegorię triumfu dynastii Wazów, nawiązując do królewskiego patronatu nad sztuką i kulturą.
To tutaj, 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, wybrzmiały dźwięki operowych arii i ponadczasowych przebojów. Dominik Sutowicz, Rafał Siwek i Grzegorz Hyży stworzyli wieczór, w którym klasyka spotkała się z nowoczesnością, przy gorącym aplauzie zachwyconej publiczności.
Soliści zaśpiewali m. in. „Strangers in the night, „Granadę” oraz arie z opery „Carmen” i „Straszny Dwór”. A to wszystko przy akompaniamencie orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego.
"Concerts in the Sky" – muzyka ponad miastem
Kilka dni później przenieśliśmy się w zupełnie inny świat – równie piękny, choć odmienny. Na 32. piętrze Warsaw Trade Tower, w blasku świec i przy panoramicznym widoku na nocną Warszawę, odbył się koncert Bartka Wąsika – znakomitego pianisty,
Jego aranżacje utworów Radiohead brzmiały w tej przestrzeni jak ścieżka dźwiękowa do filmu, którego akcja rozgrywa się w mieście – dynamicznym, zmiennym, pulsującym. Warto wspomnieć, że Bartek Wąsik już w 2012 roku zaaranżował nowe wersje dwunastu znanych utworów o stolicy w projekcie „Nowa Warszawa”, w którym uczestniczyli także Stanisława Celińska i formacja Royal String Quartet.
Nobilia i sztuka – estetyka jako wspólny mianownik
Niektóre rzeczy zapomina się natychmiast, inne zostają w pamięci na lata. Czasem jest to smak czekolady, której nie chciało się zjeść zbyt szybko. A czasem echo muzyki, które pobrzmiewa w pamięci, nawet po powrocie do rutyny codzienności.